piątek, 4 lipca 2014

Fit Lady Mama - joga dla cieżarnych

Od wspaniałego sklepu Akpol Baby otrzymałam do testowania płytkę dvd  Fit Lady Mama Joga część 1.




Co oferuje nam taka płyta i jakie zawiera ćwiczenia? Oto relacja.

Dlaczego ta płyta?

Kobiety, które zachodzą w ciążę często zadają sobie pytania dotyczące aktywności fizycznej: czy mogę ćwiczyć w ciąży i jakie ćwiczenia i sporty są w tym czasie dozwolone?

Jeżeli ciąża przebiega fizjologicznie prawidłowo, nie jest zagrożona, a Ty - przyszła mama, czujesz się dobrze, aktywność fizyczna jest dozwolona, o ile zostanie dostosowana do szczególnego stanu jakim jest ciąża.

Ćwiczenia fizyczne wzmacniają organizm, dotleniają go, a także przygotowują do wysiłku, jakim niewątpliwie jest poród.

Jeśli przed zajściem w ciążę byłaś aktywna, a lekarz prowadzący ciążę wyrazi zgodę na wykonywanie ćwiczeń - bądź aktywna.


Co znajdziemy na płycie?
  • Informacje dotyczące bezpieczeństwa podczas wykonywania ćwiczeń
  • Zestaw ćwiczeń jogi specjalnie przygotowanych i opracowanych dla kobiet w ciąży
  • Odżywianie w ciąży
  • Właściwa pielęgnacja ciała w ciąży i po porodzie (tolpa.pl)
  • Informacje na temat krwi pępowinowej, jej pobierania oraz znaczenia komórek macierzystych (Bank Komórek Macierzystych Novum)
O ćwiczeniach słów kilka:

Na płycie znajduje się zestaw całkiem łatwych ćwiczeń dla kobiet w ciąży. Są to ćwiczenia relaksujące, rozciągające i wzmacniające. Program tych ćwiczeń został przygotowany specjalnie z myślą o kobietach, które chcą w okresie ciąży kontynuować aktywność fizyczną i nie ma co do tego żadnych przeciwwskazań. Pamiętajmy jednak, że decyzja o wykonywaniu jakichś ćwiczeń lub uprawianiu sportu w ciąży musi być skonsultowana z lekarzem prowadzącym.
Każde ćwiczenie na płycie jest dokładnie omówione i zwraca się szczególną uwagę na to, by prawidłowo wykonywać każdą pozycję, nie zapominać o oddechu, a w razie zmęczenia po prostu odpocząć.

Moje odczucia po ćwiczeniach.

Dla kogoś kto przez 7 miesięcy ciąży praktycznie nie ćwiczył ( mogę do ćwiczeń zaliczyć sobie dłuższe spacery - podobno też są istotne) pierwszy trening z płytką może okazać się zaskakująco męczący, ale na pewno do zrobienia, z tym, że trzeba sobie po poszczególnych ćwiczeniach po prostu odetchnąć, napić się wody i odpocząć.

Na każdym etapie ćwiczeń instruktorka podkreśla jak istotny jest dla nas i dla naszego maluszka ten odpoczynek gdy poczujemy lekką zadyszkę - wtedy siadamy i odpoczywamy - nic na siłę, wiadomo, ze przy pierwszych ćwiczeniach organizm nieprzyzwyczajony do ćwiczeń szybciej się zmęczy. W momentach naszego odpoczynku możemy dokładnie obejrzeć dane ćwiczenia, by po złapaniu oddechu móc przesunąć sobie płytkę na początek sekwencji i wykonywać ćwiczenie ponownie z instruktorką.

Ćwiczenia są na prawdę bardzo proste i nie wymagają dużego wysiłku fizycznego - to w końcu joga dla ciężarnych - im częściej będziemy wykonywać ćwiczenia tym łatwiej będzie nam złapać oddech i oczywiście nie będziemy się już tak męczyć. Pamiętać jednak zawsze należy o tym by miarowo oddychać, a przy każdym zmęczeniu robić przerwy. Jeśli jednak poczujemy, że coś jest nie tak z naszym organizmem, źle się poczujemy, albo zobaczymy niepokojące objawy - oczywiście konsultujemy się z lekarzem i rezygnujemy na ta chwilę z ćwiczeń, aż do wizyty lekarskiej.

Ja jestem z ćwiczeń bardzo zadowolona - czuję się po nich dużo lepiej i czuję też, że moje mięśnie pracują i się rozciągają, szczególnie cenię sobie te sekwencje, w których mogę pracować na mięśniach przywodzicielach i odwodzicielach, bo przecież one będą mi najbardziej potrzebne w czasie porodu. Czuję też, że mój kręgosłup działa lepiej niż przed ćwiczeniami.

Jedyne czego mi brakowało na płytce to podania przed ćwiczeniami jakie przedmioty należy sobie uszykować do ćwiczeń, chociaż to też nie problem, bo przy pierwszych ćwiczeniach jest to okazja do tego by zrobić sobie przerwę i znaleźć odpowiednie rekwizyty, a przy następnym razie wiemy już czego będziemy potrzebować.

W takim razie co przygotować przed ćwiczeniami?
  • karimata / koc / ręcznik, albo po prostu dywan (polecam jednak karimatę)
  • guma do ćwiczeń, lub zwykły pasek do spodni (byle długi)
  • różnego rozmiaru poduszki (pod głowę i ciało)
  • dwa krzesła
  • opaska na oczy
Ćwiczenia z płyty zaleca się wykonywać dwa/trzy razy w tygodniu, aby dotlenić organizm mamy i maluszka i przygotować mamę do porodu.

Drogie mamy polecam tą płytę każdej z Was, bo jakoś do tego porodu trzeba się przygotować, a nie każdą z nas stać na szkołę rodzenia. W domowym zaciszu możemy sobie z płytą poćwiczyć o każdej porze dnia, a ćwiczenia nie wymagają obecności drugiej osoby. Mam nadzieję, że moja recenzja zachęci Was do sięgnięcia po tą płytkę i do większej aktywności w czasie prawidłowo przebiegającej ciąży.

Cena takiej płyty to ok 25 zł, ale będą to na pewno dobrze wydane pieniądze :)

Wiecej informacji na temat płyty znajdziecie na stronie Ladymama.pl



A czy Wy drogie przyszłe mamy uprawiacie jakąś aktywność fizyczną? Chodzicie może na specjalne zajęcia z jogi dla przyszłych mam lub na basen? Podzielcie się ze mną swoimi odczuciami :)
Będę wdzięczna za każdy komentarz





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz